Okul

Aklın ve İlmin Üç Büyük Düşmanı Vardır Kötülük Bilgisizlik ve Tembellik Kompozisyon

Aklın ve ilmin düşmanı olanlar insanlığında düşmanıdır. Kendi içimizde olan bu düşmanlar kötülük, bilgisizlik ve tembellikten gelir. Her insan aklın kıymetini bilmeli, doğru düşünerek doğru kararlar alıp hareket etmelidir. Akıllı olmak insanlara kazanç sağlar, zekasını geliştirir. Kendimizi korumamı gereken bu üç şey hayatımızın her alanında karşımıza çıkar.

İnsan aklını kullanarak olanları sorgular doğru karar verebilir. İlme giden yol ise akıllı düşünmekten geçer. Güzel ve doğru düşünen her kimse aydınlığa ulaşır. Aklını kötülüğe yoran insan topluma fayda değil zarar vermekle meşguldür. İlmin gelişmesi için çabalayan insan büyük insandır. Toplum tarafından saygı kazandığı gibi daima el üstünde tutulur. Zamanını öğrenmeye harcamayan insan bilgisizlikle bütünleşir. İnsan yerinde saydığı gibi ileri gidemez. Öğrenmediklerinden dolayı her zaman bir adım geriden gelir.

Tembellik yapmak insanı öğrenmekten alıkoyar. Bilgisiz kalan insan yaptığının doğru ya da yanlış olduğunu bilmeyerek kötülükle arkadaş olur. Aklın ve ilmin düşmanıdır bunlar, uzak durmak için öğrenmeli, kendimizi geliştirmeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu