Hayvanlar Alemi

Akvaryum Balıkları Neden Hasta Olur

Akvaryumda balık beslemeyi sevenler balıklarının sağlığına dikkat etmeliler. Balıklarda sağlıklı bir ortam olmadığı zamanlarda hastalanmaları muhtemeldir. Sağlıklı akvaryum ayarlayarak balıkların hastalanmasının önüne geçebilirsiniz. Balığı hasta eden durumlar stresli olmaları, suyun kirlenmesi, yanlış yem verilmesi, akvaryum sıcaklığı neden olabiliyor.

Suyumuzun kalitesi önemlidir balıkların suyunu değiştirirken 1/3 oranında değişmek doğru olandır. Yanlış su değişimi ani vücut sıcaklığı değişimine sebep olarak ölmesine sebep olabilirsiniz. Suya ilave ettiğiniz klorlar belirli seviyede olup aşırı olması durumunda suyu tamamen klordan arındırın.

Balık besleyen arkadaşlar bunu önlemek için suyun sıcaklığını sağlamak için termoslar kullanmalılar. Balıkların hastalığından korunması için bunlara mutlaka dikkat etmelisiniz. İlgili olduğunuz sürece balıklarınız sağlıklı şekilde yaşamına devam eder. Temizliği ve bol oksijenli sularını sağlayarak çeşitli hastalıklara yakalanmasını önleyebilirsiniz. Bunlar canlı olmasına rağmen hastalıklarını gösteremeyip bir an içinde ölebilirler. Dikkat edildiği sürece balıkların hastalanmasını ve ölmesini önleyebilirsiniz. Belirli bir düzen içerisinde yaşarlar aralarına dahil edilecek farklı bir balık hepsinin ölmesine sebep olabilir. Yaşam alanları ve şartları hepsinin farklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu