Okul

Alfred Nobel Hayatı Kısaca

Alfred Nobel Hayatı Özet, Elfred Nobel Hayatı Kısa

İsveçli kimyager Alfred Bernhard Nobel, 21 Ekim 1833 – 10 Aralık 1896 tarihleri arasında yaşamıştır. Dinamitin icadını ve Nobel ödüllerinin başlamasına ilham olmuştur.

Zengin bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelmişti babasının iflası ile birlikte maddi durumları kötüye gitti. Mühendis olan babası Immanuel Nobel atölye açarak çalışmalarını burada sürdürür annesi ise bir bakkal dükkanını işletir. Başarı ile birlikte silah alanında kendisini geliştirir ve Ruslara silah satar. Kısa zamanda yine zengin olan aile çocuklarını özel eğitmenlerle eğitir.

Kimya mühendisliği için yurtdışına gönderilir. İki yıl içerisinde eğitimleri gereğince İsveç, Almanya, Fransa ve ABD bulunmuştur. Paris’te ünlü İtalyan kimyager olan T.J. Pelouze ile birlikte laboratuarda çalışır. Sıvı patlayıcı keşfini yapan Ascanio Sobrero ile de tanışma fırsatı olur.

Gönderilen mektup ile birlikte babası tekrar eve geri çağırır, savaş bittiğinden dolayı silah siparişi daha verilmez tekrar iflas eder. Alfred Nobel 1863 yılında ilk olarak çalışmasını yaparken 1864 yılında bir patlama olması sonucunda küçük kız kardeş ile birlikte dört kişi hayatını kaybetti. Şehir içerisinde deneme yapması yasaklanır.

Bu dönem içerisinde fabrikasını açar aynı iç içerisinde araştırmalarının sonucunda dinamitin barutunu bulur. Çalışmalarına devam eder aynı yıl içersinde nitrogliserinle nitroselüloz karşımı sonucunda itici barutu buldu.

Nobel ödüllerinin de başlangıcını sağlamıştır. Bağışladığı 33.200.000 kron ile birlikte ödüllerin fizik kimya, tıp, fizyoloji, edebiyat ve barış alanında yapılmasını istemiştir.

alfred nobel
alfred nobel

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu