Cumartesi, 10 Nisan 2021

Ali Kuşçunun Hayatı Kısaca

Ali Kuşçu Hayatı Kısa, Ali Kuşçu Hayatı Özet

Ali Kuşçu, Türk matematikçi ve gökbilimcidir gerçek adı Ali Bin Muhammed 1403 yılında Semerkant da doğmuştur. 15. yüzyıllarda yaşayan bilim insanlarından birisidir Timur İmparatorluğu döneminde yaşayan ve astronomi Uluğ Bey’in kuşçusu olduğundan dolayı bu lakap verilmişir.

Matematik ve astronomi derslerini hocaları Bursalı Kadizade Rumi, Giyaseddin Cemşid ve Muinuddin Kaşiden almıştır.

Eğitimin sonu olduğunu bilerek devamı için Kirman’a eğitim almaya gitmiştir. Hall-ü Eşkal-i Kamer ve Şerh-i Tecrid eserlerini yazmıştır.

Eğitimini tamamladıktan sonra geri döner Uluğ Bey yardımcısı ve rasathane müdür olmuştur. Hacca gitmek istemiştir bunu duyan Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan kendisine saygı göstererek devlet işlerinin daha önemli olduğu söyleyip Osmanlı Devleti ile barış görüşmelerinde akıl hocalığı yapmasını istemiştir.

Uzun Hasan’ın akıl hocalığını yaptıktan sonra II. Mehmed tarafından İstanbul’a davet edilerek Ayasofya medresesi müderrisi olmuştur. Ölümü 16 Aralık 1474 İstanbul’da olmuştur.

ali kuşçu
ali kuşçu

Diğer Makaleler

137 YORUMLAR

  1. A-4 kağıdı ile 1 sayfa arkadaşlar kimse kısa demesin kısa diyenelere sesleniyorum beğenmiyorrsanız siz yazsaydınız yazabilirseniz… neyse ben beğendim tam aradığım 1 A-4 kağıtlık emeği geçen herkese çook teşekkür ediyorum :)) ♥♥♥☺☻☺

  2. Bence de guzel ama biraz yazsalarmış iyi olurmuş bence bu kısa değil çok kısa olmuş ama yinede güzel yazan ve yapan kişilerin ellerine sağlık çook teşekkür ederim

  3. Harika olmuş bu Sayfayı yazana binbir teşekkür ayrıca tam istediğim gibi kısa ve doyurucu bilgiler var 1⃣0⃣ numara 5⃣ Yıldız!!!!!!!!!!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Makaleler