Okul

Allah Niçin Peygamber Göndermiştir

Allah, insanlara özgür bir iradeleri ile birlikte yaratmıştır. Akıl ve düşünce yeteneği vererek insanlara fani hayatlarında bir yaşam sundu. İnsanların doğruyu ve güzeli öğrenmeleri için peygamberler göndermiştir. İnsanların içinden seçtiği peygamberler yol gösterici, Allah’ın emirlerini iletici ve güzellikleri yaymakla görevli oldular. Yasaklardan uzak bir yaşam sürerek onlara vaat edilen cenneti müjdelemiştir. Ahiret hayatı ile ilgili bilgisi olmayan insanlara peygamberler aracılığı ile aktararak onları yaptıklarının karşılığı olduğunu göstermiştir. Merhametli davranışlar insanları yücelterek ahirette yerlerini yükselteceğini anlatmıştır.

Peygamberler kavimlere Allah’ın inancını ve varlığını göstermek adına gönderildi. Sapkınlıklar ve kötülüklerden uzak durarak kendilerine ibadet edilmesi için vahiyler yoluyla bilgiler gönderilmiştir. İmam edenlere cenneti vaat ederek müjdelemiştir.

Peygamberler Allah’ın elçileri olarak insanoğluna doğru yolu, imanı, ibadeti, hakkı, adaleti, güzellikleri öğretilmesi için gönderilmiştir. Bugün insanca yaşamayı öğrendiysek ve korkularımız varsa bunlar Peygamberler tarafından bizlere Allah’ın emirlerinin iletilmesi ile olmuştur. Yaptığımız davranışlarınız ahirette karşılığı iyilik ve kötülük olacak karşımıza çıkması dikkat etmemiz başkalarına zarar vermemizi önlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu