Sorular Cevaplar

Ambulans Yazısı Neden Ters Yazılır

Trafikte yolculuk yaparken arkanızdan gelen ambulansın yazısının neden tersten yazıldığı merak konusu olacak. Yanlış yazıldığını düşünebilirsiniz ancak öyle değil. Hepsi ince ayrıntısına kadar düşünülmüş işler olmaktadır. Trafikte durumuna göre araçların geçiş üstünlüğü vardır. Bunlardan biri saniyelerle karışan ambulanslar olmakta. Taşıdığı hastayı en kısa sürede hastaneye yetiştirerek hayat kurtarırlar.

İtfaiye ve ambulansların önündeki yazıya baktığınızda tersten yazıldığını fark edersiniz. Arkamızdan gelen ambulansa aynalardan baktığımızda yazı bize doğrudan “ambulans” olarak gözükür. Dikiz aynasından bakıldığında yazı düz olarak okunur ve geçmesi için yol verilir. Acil servis aracı kolaylıkla yolunda devam eder. Yani arkamızdan geldiklerinde yol vermemiz gerektiğinden fark etmemiz için yazılmıştır. Hayat kurtaracaklarından dolayı kanunen olması gereken türdendir.

Eğer yazı düz olsaydı araçların aynasından bakıldığında okunmaz hale gelirdi. Ambulans olup olmadığını anlamadığımızdan dolayı yol vermezdik. Ölüm kalım savaşı veren hastalar saniyelerle yarışıyor olurdu. Yol vermek hayat kurtardığı gibi toplumsal olarak görevlerimizden biridir. Ambulans hayat kurtaran araçlardan olduğundan dolayı ilk sırada geçiş hakkına sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu