Okul

Anadolu Ajansı Hangi Amaçla Kurulmuştur

Anadolu Ajansı bugünde geçmişte de ajanslık faaliyetlerine devam etmiştir. Kurtuluş Savaşı döneminde ülkede gelişen olaylardan halkın haberdar olması için Atatürk tarafından Halide Edip Adıvar ve Yunus Nadi tarafından 6 Nisan 1920 de kuruldu. Haber ajansı tarih boyunca ülkede gelişen olayları halka duyurmak, onları bilgilendirmek ve Meclisin aldığı kararları halka eriştirmek amacı ile faaliyetlerine devam etmiştir. Anadolu Ajansı ismini buradan alarak yarı resmi ajans olmaktadır. Özel haber ajansları yerine yerli ve yarı milli olan Anadolu Ajansı devlet tarafından verilmektedir.

Kurtuluş Savaşında önemli rol üstlenen ajans olmuştur. Kuruluşu hizmet alanı belirlenerek o amaç doğrultusunda devam etmiştir. Anadolu Ajansının kuruluşunda Mustafa Kemal Atatürk’ün imzası bulunmaktadır. Açılması ile bir çok alanda hizmet vererek ülkenin durumunda halkın bilinçlenmesi sağlandı. Devletin resmi haber ajansı olarak yayın yapmaktadır. İlk olarak bilginin doğru ve gerçek şekilde Anadolu Ajansı bünyesinden sunulmaktadır.

Ajansın kuruluşu ülkenin bir çok yerinde duyuruldu. Anadolu Ajansı 2 mart 1925 tarihinde Anonim Şirketi statüsüne geçerek hizmetlerine devam etmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu