Okul

Anadolu İsmi Nereden Gelmektedir

Ülkemizde önemli bölgelerimizden birisi olan Anadolu bölgesinin isminin nereden geldiği hep soru işareti olmuştur. Doğu bölgelerimizin dahi ismi Anadolu ile başlamaktadır. Ülkemizin önemli yerlerine verilen Anadolu ismi aslında çok eski tarihlere kadar dayanmaktadır.

İstanbul boğazı ile üle topraklarımız ikiye ayrılmıştır. Avrupa yakasının dışında kalan Anadolu kısmı bütünü ile topraklarımızdır. İlk olarak 1071 yılında Malazgirt Savaşı’nın zafer ile sonuçlanması Anadolu toprakları Türklere açıldı. Türkler Anadolu topraklarında uzun süredir yaşamaktadır, Anadolu isminin çok eski zamanlarda efsane olan Türk anadan geldiği biliniyor.

Anadolu isminin çeşitli söylentileri olmaktadır. Bunlardan birisinin Taşlıca köyünde meydana gelen olaydır. Anadolu Selçuklu Devleti’nin hükümdarı olan Alaaddin Keykubat tarafından seferlere devam edilirken Anadolu’nun İslam-Türk ülkesi haline getirmesi için çalışmalar yapmıştır. Keykubat, Başköy Rum kalesinin fethi için yola çıkar. Günümüzde Ankara’ya gelmesi ile Taşlıca Köyüne uğrar. Burada yıllar önce gelip yerleşen insanları görür. Kırmızı ebe ve oğlu Oruç yaşadığını görür. Burada Türk askerler ebe tarafından karşılanır, ikramlarda bulunulur. Keramet burada başlamaktadır. Ebe hazırladığı ayranı askerlere ikram etmek için orada bulunan taş oluğuna döker. Askerler kaplarına doldurur ve bir türlü taş oluğundaki ayran bitmez. Askerler burada içebildikleri kadar ayranlarını içerler. Burada Kırmızı Ebe’nin evliyadan bir keramet olduğuna yorumlanmıştır.

Kırmızı Ebe ve askerler arasında şöyle bir diyalog geçer;

– Doldurun gazilerim
– Doldur, ana
– Doldurun, yavrularım
– Ana, dolu

Kırmızı Ebe askerleri doyurduktan sonra keramet sultanın kulağına gider. Ebe’yi huzuruna çağıran Sultan kadının kerametinden etkilenerek oğlu Oruç Gazi’ye çevre toprakları verir.

Anadolu’nun ismi Taşlıca köyünde yaşana olay doğrultusunda meydana gelmiştir. Anadolu isminin buradan geldiğine inanılır. Tarihte yer alan bilgiler söylentilerden ibaret olup kesin bir bilgi olduğu söylenemez.

Bir Yorum

  1. Anadolu ismi, bu coğrafyaya belli bir süre egemen olmuş olan Romalıların verdiği “Güneşin doğduğu yer” anlamına gelen “Anatolia”dan gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu