Okul

Anadolu Neden Medeniyetler Beşiğidir

Anadolu toprakları tarih boyunca medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Medeniyetlerin beşiği, sözü buradan gelmektedir. Dünya üzerindeki en eski medeniyetler Anadolu’da kurularak burada tarihi öne taşıyan buluşlar yapılmıştır.

Tarih boyunca Anadolu bölgesi göç almıştır. Ticaret yollarının topraklardan geçmesiyle Avrupa ve Asya kıtalarının büyük önemi vardır. Tarım alanında dahi oldukça verimli olmaktaydı. İklim şartları insanların rahat yaşamasına tarımdan faydalanmasına en büyük imkanı tanımıştır. Medeniyetler için Anadolu oldukça değerli yere sahiptir. Uygarlıkların beşiği olarak adlandırıldığı gibi tarihteki bir çok medeniyetlerin kültürel değerleri topraklarda sergilenmektedir. Hızla gelişen topraklar olması bölgenin etkileşim içinde olmasını sağlayarak üst noktalara taşımıştır.

Anadolu’nun dağlık bölgelere göre daha düz yer olması, avcılık ve tarım gibi faaliyetlerin yapılmasına elverişli olmasıdır.
İklimin insan yaşamı için ideal olması.
Hayvanların evcilleştirilmesi için çeşitli düz alanlara sahip olunmaktadır. Göçebe yaşayan toplumların olması hayvan çeşitliliğini arttırmıştır.

Anadolu bölgesinin özellikleri medeniyetler için oldukça önemli görmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu