Okul

Anayasamız Neden Bazı Haklarda Sınırlama Getirmiştir

Anayasamız ülkemizde yaşayan Türk vatandaşlarının hak ve özgürlüklerini koruma görevini üstlenmektedir. Herkesin eşit haklara sahip olduğu özgür bir ülkede yaşam sürdürebilmelerinin güvencesidir. Anayasa varlığı ile vatandaşların hak ihlalinin önüne geçer. Eşit ve hukukun olduğu yerde herkesin yaşamasına olanak sağlamaktadır.

Anayasal haklarımız bize tanınan en temel haklar olmasının yanı sıra bazen sınırlama getirilebilir. Anayasal haklar bazen olağanüstü durumlarda kısıtlanır. Topluma zarar verecek durumlarda haklar elinden alınarak toplumsal düzey sağlanır. Savaş gibi durumlarda ihtiyaç halinde insanların haklarına bir takım sınırlamalar getirilir. Ülkenin refahı sağlanması adına bir süreliğine kısıtlamalara devam edilir. Gerektiğinde hizmet, çalışma, askerlik gibi çeşitli görevler öne sürülebilir.

Haklarımız her zaman güvence altında olmaktadır. Anayasal güvence haklarımızın en üst yargı organı tarafından koruma altına alınmasıdır. Devletin temeli de anayasa sayesinde sağlanmaktadır. Anayasa ve kamu güvenliği söz konusu olduğu zaman sınırlamalar görülür. Ülkenin ve toplumun düzeninin sağlanması için gerekliliktir. Tedbirler alınma alınmadığı takdirde doğurabileceği sorunlar büyük olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu