Okul

Arşimet Burgusu Nedir?

Arşimet kendi döneminin başarılı matematikçisi, filozof, bilim insanı ve mucidi olarak yaşamıştır. Burgu sistemini tarihte ilk defa kullandı. O dönemlerde enerji ve taşımacılık alanında etkili olmuştur. Arşimet burgusunda değişiklik günümüze kadar sürmüştür. 1819 yılında Navier adındaki mühendis tarafından yapılan değişiklik sayesinde su değirmeni olarak kullanılması sağlanmıştır. 1922 yılında hidrodinamik burgu sistemi geliştirilerek patenti alınmıştır.

Arşimet tarafından yapılan burgu alçak noktadan yukarıya su taşınmasını sağlamaktadır. Kendi döneminde suyun taşınması için kullanılan burgudur. Zaman içerisinde gelişimi sağlanarak farklı amaçlar doğrultusunda kullanılmıştır. Çalışmalarında kaldıraç olarak kullanabileceğini düşünmüştür. Arşimet tarafından “bana uzun bir çubuk ve dayanak verin, dünyayı yerinden oynatayım” sözü söylenmiştir. Arşimet bulgusu günümüzde madenlerde, yer altı ırmaklarında, tarımda, araştırmalarda, yer altı kaynaklarının çıkartılmasında kullanılmaktadır.

Arşimet burgusu günümüzde dahi enerji üretimi alanında kullanılmaktadır. Özellikle hidroelektrik santrallerinde kullanılarak enerji üretimi sağlanır. Yüksek basınçlı olarak suyun sarmal şekilde dönüşlerde yukarıya taşınarak nakledilmesin sağlamaktadır. Dönüşler sonucu elektrik üretimi sağlanarak sistemden enerji elde edilir. Çevre dostu enerji üretimi sağlanan merkezlerden olmaktadır. Sarmal kanatları sayesinde dönüşler suyun taşınmasını sağlayarak aktarılmasını da sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu