Okul

Aşar Vergisi Nedir Kısaca

Osmanlı Devleti, sınırlarını genişleterek üç kıta üzerinde hakimiyet kurmuştur. Siyasi, idari, iktisadi, sosyal ve kültürel alanda gelişmeler sağlamıştır. Geniş topraklara sahip olan imparatorluk için yönetim anlayışı oldukça geniş düşünülmüştür.

Sahip oldukları toprakları çeşitli vergiler altında işleterek ülkenin devamlılığını sağlamıştır. Toprak işleme ve mahsuller için vergiler sınıflandırıldı. Vergilendirme vatandaşın, devlete karşı kazancından ödediği vergidir. Toprak işleyen toprak sahipleri, işlediği toprağın özelliğine ve kazancına göre vergi ödemektedir.

Toprağın büyüklüğü, sulama şekli, ekili mahsulün değeri ve verimliliğine bağlı olarak farklı vergiler alınmaktadır. Bunlardan biri ise Aşar vergisidir. Osmanlı hakimiyetinde olan topraklardan alınan vergilerden biridir.

Aşar, öşür kelimesinin çoğuludur. Arapçada onda bir anlamına gelen kelimedir. Günümüzde ise işlenen toprakların mahsulü üzerinden halktan %10 oranında alınan vergidir. Bu topraklar yapısına, özellikler, mahsulüne göre farklı vergilendirmelere tutulmaktadır. Osmanlı devleti uzun yıllar boyunca bu vergilendirme yönteminden yararlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu