Sorular Cevaplar

Astronotlar Uzayda Hava İhtiyacını Nasıl Karşılarlar

Astronotlar zorlu bir eğitim sürecinden sonra fiziksel ve zihinsel dayanıklılıkları yeterli görülmesi durumunda uzayda görev almaya hak kazanırlar. Uzayda, uzay giysisi giyerek hareket etmeleri sağlanır. Astronotlar bu elbise sayesinde su içme, tuvalet ihtiyacı ve hava ihtiyacını sağlayarak görevlerini yerine getirir. Soğuktan ve sıcaktan korunarak dışarıdan gelecek olan zararlara karşı koruma sağlamaktadır.

Hava tüplü astronot elbiseleri sayesinde nefes almaları sağlanıyor. Sun’i basınçla vücutlarında tutarlar. Eskiden uzay elbiseleri daha ağır ve taşıması zordu, zamanla daha esnek yapıya sahip olarak hafif astronot elbiseleri taşınmıştır. Uzay kabininde elbiseye ihtiyaç yok sadece uzayın boşluğuna çıkarken giyinip kuşanırlar. Sımsıkı kapalı kabinin içi saf oksijenle dolu olduğundan dolayı rahat hareket edebilirler.

Astronotların giydiği 15 katlı elbise sayesinde cam kısmında onların nefes alıp verebileceği bir alan vardır. Bu sayede arkalarında bulunan tüpler duruma göre hava vererek oksijen ihtiyacını karşılar. Arkalarında bulunan küçük oksijen tüpleri sayesinde hava alıp vermeleri sağlanarak hayatta kalırlar.

Bir Yorum

  1. uzaygemısınde ojıen sıkıntısını bı bıtkıyle cozmek nasıl olur yada soyledıyelım kolonı ıcın marsı bırakın aya gıtseler su sorununu nasıl cozecekler en basıtı ordakı buluna su nezamana kadar dayanır cunku donmus 300mılyon tondedıgın su bıter bıtmesıdemek ordakı kolının yok olması demektır. Bır dıger sık burda duntada ses hızını gecen jetlerımız varken dahahızlı bır roket neden uretemıyoruz acıklamanızı arz ederım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu