Sorular Cevaplar

Astronotlar Uzayda Nasıl Yürür

Uzaya çıkan astronotlar hareketlerini kontrol etmeleri gerekir. İlk olarak ay’a yolculuk yapan Neil Armstrong 20 Temmuz 1969’da uzay modülünden inerek ayak basmıştır. Hareket etmek için yere basardı yer çekiminin bulunduğundan dolayı az miktarda kuvvet uygulaması hareket etmesini sağlıyordu.

Uzayda hava olmadığı gibi yer çekimi yoktur. Yer çekiminin olmadığından dolayı bir noktaya kuvvet uygulayarak hareket edebilirsiniz. Uzay boşluğunda hareket etmek için sırtlarında bulunan gaz dolu tüpleri kullanıp dışarı verdikleri gazlar itici kuvvet olarak kullanılıp bir noktadan başka bir noktaya gitmelerini sağlıyor.

Uzay boşluğuna girerlerse hareket etmeleri mümkün olmamaktadır. Hareketlerini sağlayan tek şey sırtlarındaki gaz tüplerinin dışarıya verdiği gazın etkisidir. Filmlere konu olan astronotların uzayda hareket etmelerini sağlamak için oksijen tüplerine benzer yapı da gaz tüplerinden basınçla uzayda hareket sağlamakta. Uzay araçları da uzayda benzer bir yöntemle gaz vererek hareket sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu