Okul

Turizm Sektörünün Yol Açtığı Çevre Sorunları

Turizm sektörü gelişmesi ile birlikte yanında getirdiği bir çok çevre sorunu var. Bunlara baktığımız zaman genellikle Ege ve Akdeniz bölgesi yoğun olarak her yıl turist çekmektedir. Milyonlarca kişiyi ağırlayan bölgelerimizde turistlerin bilinçsizliği veya umursamaz davranışları yüzünden ortalıkta bir çok sorun yaratabiliyorlar.

Söz vardır “kimse kendi malı gibi sahip çıkmaz” sözünün burada kullanabiliriz. Yiyip içtiklerini ortalıkta bırakarak çevre sorunlarına sebep olur. Adeta çöplük haline gelen bölgeler belediye temizlikçileri tarafından her ne kadar temizlense dahi bir miktar çöp ortalıkta kalabiliyor.

Turizm aynı zamanda yeni oteller ve tatil cennetlerinin inşasına sebep olmakta. Deniz kenarında ormanlık alanların yok edilmesinin başlıca nedeni olarak gösteriliyor olması bölge halkını rahatsız ediyor. Orman yangınlarından sonra bölge imara açılarak yeni yapıtların yapılmasına sebep olmuştur. Oteller, tatil merkezleri gibi yerler için uygun alanlar kalmadığından dolayı ormanların satışları dahi gerçekleşiyor. Bölgedeki ağaçlar zarar görmeden başka bölgelere dikilerek betonla kaplanmasına engel olunmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu