Okul

Atatürk Döneminde Sağlık Alanında Yapılan Atılımlar

Atatürk Cumhuriyeti kurması ile birlikte sağlık alanında büyük gelişmeler görülmüştür. İnsanların bu haktan herkesin faydalanılması için ücretsiz hale getirmiştir. “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözü ile birlikte bu haklardan kimsenin mahrum bırakılamayacağını göstermiştir.

Cumhuriyetin 23 Nisan 1920 yılında ilan edilmesi ile birlikte hükümette sağlık alanından sorumlu Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı kurulmuştur. İlk icraatı olarak 1924 yılında Ankara, İstanbul, Sivas, Trabzon, Erzurum ve Diyarbakır da örnek hastaneler yaptırılarak yayılması sağlandı. Önemli düzenlemeler gerçekleştirildi sıtma, verem, frengi, kolera, tifo, çiçek, menenjit, kızamık gibi hastalıklara yakalananların bildirme zorunluluğu getirildi. Hastalıkların tedavisinin parasız olarak yapılması kararlandırıldı. Kızılay’ın geliştirilmesi için ödenek ayrıldı.

Editor Yorumu; Atatürk’ün sağlık alanında yaptığı çalışmalarda Türk milletinin özgürce faydalanmasını düşünmüştür. Halen günümüze baktığımız zaman sağlık sektörü para sektörüne dönerek paranız olmadığı takdirde sağlık hizmeti alamayacağınız duruma geldik. Eski zamanlarda hastaneler vardı daha çok yaralı ve hasta görülüyordu ama bugün yapılan herşeye rağmen sağlık karşılığında para ödememiz gerekiyor. Sağlık insanlık hakkı olup vergilerimizle bugün gelişen bir ülke yarın bize verdiği hizmet için para istediğini düşünmek dahi korkutucu olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu