Okul

Atatürk ile Hayali Röportaj

Atatürk ile hayatı ve askeri başarıları hakkında hayali bir röportaj yapacağız. Atamızın dünden bugüne yaptıklarını ele alarak çizimleri gerçekleştireceğiz.

Askeri okulu seçmenizin nedeni nedir?
Küçük yaşta okula başladığımda orada yapamadım. Öğretmenim tarafından istenmedim. Eve geldiğim zaman askeri okula gitme kararı oldum. Ülke meselelerine karşı ilgimin de olması vatana millete hayırlı olacağımı gördüm. O dönemde çalışmalarım öğretmenlerim tarafından takdir edilince askeri okula daha da gönül verdim.

Askeri okulda öğrenciyken ülkenin durumu hakkında görüşleriniz nelerdi?
Ülkenin durumu karışıktı, savaşlar ve ardından yenilgiler görüyorduk. Devletimiz eskisi kadar güçlü olmadığı gibi başarısızlıklar gözden kaçmıyordu. Taht kavgaları geleceğimiz olumsuz şekilde etkileyerek yaşamımıza zarar vermiştir.

Kurtuluş savaşına başlarken nelere güvendiniz?
Türk milletinin azmini ve geleceğini gördüm. Özgür ve bağımsız bir yönetim biçimine sahip olmak istiyorlardı. Ellerinden hakları alınmış, saltanat tarafından ve yabancı devletlerin adamları tarafından yönetildiğini gördüm. Bunları yenebilmek için Türk milleti bir yumruk haline gelerek birlikte hareket etmeleri gerektiğini düşündüm.

Ülkenin yönetim biçimi olarak neden Cumhuriyeti seçtiniz?
Ülke daha önce saltanatlık ile yönetildi. Padişahın vefatı ile taht kavgalarından dolayı her geçen gün daha da zarar gördük. Türk milleti bu mücadele de en büyük azmi ve inancı gösterdiklerinden muasır medeniyetler seviyesine taşıyacaklarını inancım olduğundan seçtim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu