Okul

Atatürk Niçin Bilime Önem Vermiştir

Atatürk, eğitime ve öğretime önem veren geleceğin bilim insanların yetiştirilmesi için bir çok yenilik yapan liderdir. Cahil ve bilgisiz toplumların kendini geliştiremediği gibi ilerleme kaydedemeyeceklerini bilir. Atatürk yaşamı boyunca kitaplarla dost olmuş, cahiliyet ve bilgisizliğe karşı durmuştur.

Bir milletin cahillikten kurtularak kendini ilme vermesi o milleti kölelikten kurtararak özgürlüğüne taşıyacağını biliyordu. Yeni devletin kurulmasıyla sosyal ve siyasal alanda birçok modernleşme yaşanmıştır. Çağ bilim ve akış çağı olmasından eğitim alanında bir çok reform yapılarak modernleşmeye yakınlaşılmıştır.

Atatürk bilime önem veren liderdir. Gelişme, kalkınma, aydınlanma ve doğruya ulaşmanın yolu bilimden geçmektedir. Akıl ihsan sahibi insanların kendilerini bilime vererek hem milletine hem dünyaya katkılarda bulunur. Nitekim devletin kurulmasında halkın çağdaş ve modern sosyal alanda önemli bir araçtır. Bilimin insanlığa katkıları yüzlerce yıl sürecek olması devletin temelini güçlendirmektedir. Bir milletin varlığı ilmin gelişmişliği olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu