Okul

Atatürk Vatanı Kurtarmak İçin Neler Yaptı

Atatürk Vatan İçin Neler Yaptı

Mustafa Kemal Atatürk yaptığı fedakarlıklar ile birlikte vatanımızı düşman işgalinden kurtardığı gibi yeni bir ulusun temelini atmıştır. Atamızın yaptıkları saymakla bitmez hayatı boyunca verdiği mücadele sayesinde zor dönemler yaşamıştır. Sahip olduğu liderlik özellikleri ile Türk milletinin azmi birleşince yenilmez bir ordu kurmayı başarmıştır. Dönemin Türk topraklarında hakimiyet Osmanlı İmparatorluğundaydı zamanla taht kavgaları ve yenilgilerden dolayı düşman ülkelerin işgaline şahit olmuştur. Mustafa Kemal küçük yaşlardan beri askeri okullara giderek eğitimlerini aldı. Okulda başarılı olması geleceği parlak bir lider olacağını göstermiştir.

Atatürk, yurt içersinde bir çok kongre ve toplantı düzenlendi. Milli beraberliğin ve azmin sonucunda özgürlüğe kavuşabileceğimizi gösterdi. Halkı uyandırarak her şeyin farkına varmalarını sağlamıştır. I. Dünya savaşı ve Çanakkale savaşında cephelerde savaşmıştır. Gerektiğinde kendisi için İstanbul hükümetinden idam kararı çıkmasında dahi yolundan vazgeçmemiştir. Geleceği daha parlak Türk devletinin kurulması için toplanarak görüşmeler yapmıştır. Nihayet ülke düşman işgalinden kurtulmuş olup Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştu. Başkaları gibi olmayarak tahtı ortadan kaldırarak yönetim biçimi için demokrasiyi tercih etmiştir.

Cumhuriyet döneminden sonra hizmetlerine devam etti. Türkiye’nin çağdaş medeniyetler seviyesine gelmesi için ilke ve inkılaplar yaparak yüksek ulusların seviyesine yükseltti. Yapılan devrimler takvim, saat, ölçü, geometri, matematik, coğrafya, Türk dili gibi alanlarda olmuştur. Yeni çıkartılan kanunlar ülkemizin temellerinin daha da sağlam olmasını sağlamıştır. Atatürk yaptıklarından dolayı kahraman ilan edilerek her yıl 10 Kasım tarihinde saygı ile anılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu