Okul

Atatürk’ün Askeri Eğitim Almasının Nedeni Nedir

Mustafa Kemal Atatürk, askeri alanda önemli başarılar elde ederek Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasındaki önder kişidir. Liderlik özelliği sayesinde milli mücadele döneminde Anadolu halkına yol göstermiştir. Ülkemizin itilaf devletleri tarafınca işgal altından kurtulmasında ve geleceğe sağlam adımlar atmamızda görev almıştır.

Mustafa Kemal Selanik’te halasının yanında kaldığı dönemlerde Mülkiye İdadisi’nde eğitimine başladı. Arapça öğretmeni tarafından dayak yediğinden dolayı büyükannesi okuldan alarak başka yerde okumasını istemiştir. Mustafa Kemal asker üniformasını çok sevdiğinden büyük annesi onu Selanik Askeri Rüştiyesi’ne göndermiştir. Annesinden gizli olarak okul sınavlarına katılır ve başarılı bir şekilde kazanır. Annesi asker olmasını istememiştir ama Mustafa Kemal’in gönlünde askerlik olmak varmış.

Askeri okula gitmesinde Atatürk’ün üvey kardeşi Süreyya Bey’inde etkisi oldu. Süreyya Bey’in asker olması Mustafa Kemal için hayranlık duyulacak olduğunu anlamıştır.

Askeri yaşaması seçmesinde okulda yaşadıkları, büyükannesinin etkisi ve Süreyya Bey’in etkisi çok olmuştur. Okul hayatında sorun yaşamasaydı belki askeri okula gitmeyecekti ve bugün ülkemiz bağımsız olmayacaktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu