Sorular Cevaplar

Atatürk’ün Mesleği Nedir

Atatürk devlet adamı, siyasetçi ve askeri liderdir. Çocukluğundan itibaren askeri okullarda eğitim alarak subaylık mesleğini icra etmiştir. Subaylık yaşamı boyunca askeri başarı elde etmiştir. En son mareşallik rütbesine yükselmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, 1881 yılında Selanik’te dünyaya gelir. O dönemin en popüler mesleklerinden biri askerliktir. Askeri okula gitmek ister ailesinden onay alır. Zorlu eğitim dönemini başarı ile bitirir. Subay olarak göreve başlar. Gösterdiği üstün başarı ile kısa zamanda terfi alır. Osmanlı Devleti işgal altında olduğu dönemdeydi. Ülkenin kurtuluşu ve geleceği için mücadele vermiştir.

Hayatını Türk milletine hizmet için subaylığı seçmiştir. Hizmetini üstün başarı ile yerine getirerek kısa zamanda terfi almıştır. Milli mücadeleyi başlatarak Osmanlı devletinin yerine Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında öncülük etmiştir. Bilim adamı, askeri adam, siyasetçi ve devlet adamı olarak hizmetlerde bulunmuştur. Asıl mesleği ise sadece subaylık daha sonradan Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı görevini yapmıştır.

En önemli mesleği eğitimci olmasıdır. Başöğretmenlik ünvanına sahip olmuştur. Türk milletine öğrettiği dil sayesinde ülkemizi geliştirmiştir.

Askeri eğitimlerini aldığı okullar şunlardır:
Harp Akademisi 1902–1905
Kara Harp Okulu 1899–1902
Şemsi Efendi Mektebi 1886–1887
Manastır Askerî İdadisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu