Okul

Atatürkün Sanata Verdiği Önem

Atatürk, sanat alanında önemli çalışmalar başlatmıştır. Ülkenin kültürel ve doğal zenginlikleri yanı sıra ona ait sanatçıları olup benimsemeleri gerektiğini düşünmüştür. Sanata olan sevgisi ile bilinirdi.

Yaptığı çalışmalardan biriside Sanayi-i Nefiseyi imar ettirerek Güzel Sanatlar haline getirtmiştir. Sanatçıların eğitimine destek vererek yurtdışında eğitim almaya dahi göndermiştir. Resim, heykel, mimarlik gibi bir çok alanda eğitim almış öğrenciler Almanya, Avusturya ve Fransa’da kendilerini geliştirmeleri için gönderildi.

Atatürk sanatı severdi eserleride günümüze kadar ulaşmışlardır. 1927 yılında nutuku mecliste okumuştur ardından kitap olarak basılarak bilinen önemli eserler arasında oldu.

Müzik ve halk oyunları dinleyip oynamasını severdi. Zeybek adındaki yöresel oyunu devlet adamlarının karşısında oynadığı tarih kitaplarında yer aldı. Cumhuriyet’in ilanından sonra Opera ve Bale alanında kurumlar açılması için  çalışmalar yapmıştır.

Mimari yapılara olan ilgisi ülkemize özgü olan çizimler desenler şehirlerin yapılmasına çalışmalar sürdürmüştür.

İstanbul şehir tiyatrosu sanatçıları Ankara’ya çağırılır ve temsilen Çankaya köşküne davet edilirler. Yemek sırasında hepsine ayrı ayrı iltifat ederek onlara olan değeri göstermiştir. Ayrılış vakti geldiğin Reşit Galip sanatçılara Atatürk’ün elini öperek ayrılmasını söyleyince, Atatürk’ün cevaı şöyle olur “Hayır, sanatkar el öpmez, sanatkarın eli öpülür.”

atatürk sanat
atatürk sanat

6 Yorumlar

  1. aga çok kısa biraz uzun olaydı performans ödevi yapıcam da resim 9 . sınıfa gidiyom olmazki böle yazı uzun olsun azzcık

    1. kesin bir hata olmuştur yoksa sana diyince spor ve müzikte içine giriyor eminim en kısa süreden eklerler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu