Okul

Atatürk’ün Yaptığı Sporlar Kısaca

Atatürk sporcu kişiliğe sahip bir liderdir. Askeri eğitimi dönemince okulda gösterdiği başarılardan dolayı öğretmenleri tarafından devamlı takdir edilmiştir. Spor alanında başarı sayesinde okullar arası yarışmalara dahi katılmıştır. Spor üzerinde bir çok güzel söz söyleyerek kendisinden sonra gelenlere yol gösterdi.

Futbol
Atatürk futbolla ilgilenen liderlerdendir. Dönemin futbolu henüz yeni gelişmekteydi. Futbolla ilgili bir çok anısı geçmiştir.

Güreş
Sevdiği sporlar arasındadır. Severek güreşerek kendisini göstermiştir. Okul döneminde bir çok öğrenci arkadaşıyla güreşerek devamlı galip gelmiştir. Cumhuriyetin kurulması ile birlikte kolordunun ziyaretinde Mehmetçik ile güreşe tutulmasına dair bir anısı olmuştur. Gözlerini doldurmuş ve ağlamamak için kendini zor tutmuştur.

Boks
1925 yılında İş bankasının 1. kuruluş yılında balo tertiplenir. Atatürk’ün şerefine burada eğlenceli zaman geçirmesi için boks maçı hazırlandı. Dövüşçülerin gözleri kapalı şekilde birbirleri ile dövüşecekti. Oldukça heyecanlı olması Atatürk’ü heyecanlandırır ve Kılıç Ali Bey tarafından “boks maçı, Paşanın pek hoşuna gitti, biraz daha uzatın” demiştir.

Deniz ve Kürek Sporu
Atatürk doğa ve deniz aşığı bir liderdi. Deniz sporları ile uğraşırken bir çok fotoğrafını bulabilirsiniz. Yüzmek, kürek çekmek gibi alanlarda kendisini göstermiştir. Halk ile iç içe olarak sporlarını yapıyordu. Kışın yorgunluğunu çıkarmak adına Florya’da bulunan Cumhurbaşkanlığı Deniz Köşkünü yaptırmıştır.

5 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu