Okul

Atık Pillerin Çevreye Verdiği Zararlar Nelerdir

Atık Pillerin Çevreye Zararları, Atık Pillerin Zararları Nelerdir Kısaca

Piller küçük boyutta olduğundan dolayı elimize aldığımız gibi sokaklara ve doğaya rahatlıkça atılabiliyor. İnsanların bilmediği büyük bir nokta ise bir pilin doğaya ne kadar zarar verebileceğidir. Doğaya karıştığında bizlere nasıl bir dönüş olacak bilmediklerinden veya düşünmediklerinden dolayı piller çevreye atılmaktadır.

İnsanların yanı sıra doğaya dahi oldukça zararlar vermektedir. Pillerin içinde bulunan elementler cıva, kadmiyum, çinko, kurşun, mangan, lityum, demir, nikel, kobalt ile oluşmaktadır. Bu maddelerin toprağa karıştıklarında büyük sorunları beraberinde getirir insanlar bilinçsizliklerinden dolayı atık piller çevreye rahatlıkça atılabiliyor.

Toprağa karışan piller yok olmayıp zamanla içindeki elementlere ayrışırlar bunlar yer altı sularına karışarak zarar vermektedir. Toprağın sahip olduğu mineraller bu elementler yüzünden metrelerce alanda çürüme ve yok olma meydana gelir. Suyun içinde zehirlenmeye sebep olarak bölgedeki canlıların hayatını tehdit etmektedir. Canlıların yok olması düzenin bozulmasına sebep olarak denge şaşacaktır.

İnsan hayatına atık pillerin zarar verebileceğini biliyor muydunuz? Bildiğiniz gibi pillerin içersinde bulunan elementler insanlar üzerinde nörolojik, sinir, sistem, böbrek, karaciğer, tansiyon gibi bir çok hastalığın sebebi olmaktadır. Kişiden kişiye göre ölüm riski dahi taşıyabilir.

Toprakta olan tek bir bilin hayatımızı bu denlice ilgilendirdiği gibi etkilemektedir. Gün içersinde binlerce atık pil toprakta karışıma girip saydıklarımızın oluşumuna etki gösteriyor. Bir gün içersinde olmayacak ama yıllar sonra etkisini gösterecektir.

pillerin zararları
pillerin zararları

73 Yorumlar

  1. ay çoooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkkk ttttttttttttttttttşşşşşşşşşşşşşkkkkkkkkkkklkkkkkkkk ederim sağolsun be çooooooopoook sevindim

  2. Cümleleri biraz daha toparlayıp daha güzel bir sunum hazırlayabilirdin. Ama yinede fena olmamış.

  3. abi çok güzel valla okudum çevreye atık pil atmak suç gibi ayrıca flash belleğime kaydedip okulda akıllı tahtada grüntüleyerek emeğinizi herkesin görmesini sağlayacağım

  4. çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook bilgi veriyoooooor!

  5. çok teşekkürler işime yaradı hepsini yazmadım ama çok işime yaradı teşekkürlerrrrrrrrrrrrrr

    1. Sen erkek olabilirsin ama bizde yazarız biz ezik fare değiliz 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

    1. Çok teşekkürler eline sağlık harika olmuş birazını yazdım ama öğretmenim çok beğendi ve aferin dedi çok teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu