Hayvanlar Alemi

Atların Özellikleri Nedir

Atlar geçmişten günümüze kadar insanların en önem gösterdiği hayvanlarından birisi olmuştur. Ulaşım ve ticaret başta olmak üzere savaşlarda dahi kullanılmıştır. Hızlı yolculuklarda yüklü miktarda mal taşınacağında atlar kullanılırdı.

Atların vücut yapılarına göre yorulmadan onlarca km yol alabilirler. Üstlerinde yük olduğu halde 30-40km kadar gittiklerin bilinmektedir. Türleri 25den fazla olduğu düşünülüyor melezler hariç.

Yaşları dişlerinin kesiciliği ile anlaşılır. Otları dişleri ile kopardıklarından dolayı zamanla aşınır körleşir genç atların dişleri daha keskin ve sağlıklı olur. Uzmanlar atların yaşını buna göre hesaplamaktalar.

Atların kısa tüyleri olmasına rağmen vücut sıcaklarının ayarlanmasında yardımcı olmaktadırlar. Ortalama sıcaklıkları 38 derece olup kışın tüyleri uzar ve yaz aylarında dökülür.

Ayakta uyumaları bir başka özelliklerinden birisidir bacak kemikleri kilitlenir ve bir süre sonra uyumaya başlarlar. Bu özellikler onların bacaklarının büyük adım atmalarını sağlamaktadır.

Cinsiyetlerine göre erkeklere aygır, dişi atlara ise kısrak denir.

9 Yorumlar

  1. gayet kısa diğer sayfalara bakarsanız daha daha fazla yazı göreceksiniz o yüzden bence buna şükür edin .

  2. Süper. Tşk. Ederim. Elinize. Sağlık. Çok. Önemli. Bir. Ödevim. Vardı. Çok. Yardımcı. Oldunuz. Teşekkür. Ederim. Bende. Emoji. Yok. Bu. Yüzden. Size. Bunu. Atıyorum. :-)))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu