Sorular Cevaplar

Ay Olmasaydı Ne Olurdu Kısaca

Ay dünyamızın uydusu olarak 384 bin km uzağımızda yer almakta. Dünyamıza yakınlığı ile çekim kuvvetinin etkisindedir. Dünyamızın etrafında tam bir dönüşünü 354 günde tamamlamaktadır. Dünyamızın dengesini koruyarak devam ettirebilmesi için gereklidir. Ay olmasaydı eğer şuan ki dünyadan çok farklı bir yerde yaşar olurduk. Beraberinde değişimleri getirerek düzenimiz baştan sona değişirdi. Bir çok canlı uyum sağlayamadığından dolayı nesli tükenme noktasına gelirdi.

Ay olmasaydı gel-git olayları güneşten kaynaklı olarak meydana gelirdi. Sakin olması gerekirken çok daha durgun ya da kuvvetli hale ulaşacaktı. Bir günümüz 24 saatte tamamlanırken 8 saate kadar inecekti. Dünya kendi etrafında dönüşü 3 kat daha hızlı hale gelecekti. Canlıların yeni düzene adaptasyon olmaları zaman olduğu gibi adaptasyon olamayanların nesli tükenecekti.

Dünya kendi etrafında dönüşünü 8 saatte tamamlayacak olması doğu-batı rüzgarlarının daha şiddetli olmasına sebep olacaktı. Isı değişimleri beraberinde farklılıklar getirerek doğal afetler daha sık yaşanacaktı.

Ay dünyamızı bir nebze de olsa ışık ve ısı yaymaktadır. Güneşten gelen ışığı yansıtarak dünyamızı aydınlatmakta bir miktar ısıtmaktadır. Ay olmamasıyla dünyamızın bir tarafı zifiri karanlık hale bürünecekti yeryüzü çok daha fazla soğuk olacaktı.

Ay dünyamız için koruyucu kalkan görevi görmekte. Olmasaydı eğer uzaydan gelebilecek meteor, göktaşlarına karşı dünyamızı korumadığından dünyamıza düşmeleri kaçınılmaz hale gelecekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu