Okul

Ayasofya Müzesi Hakkında Bilgi

Ayasofya Müzesi ülkemizin en önemli müzesidir, ziyaretçi bakımından en çok ziyaret edilen müzemizdir. Sanat ve mimarlık alanında dünyanın önde gelen anıtına sahiptir. Dünyanın 8. harikası olarak kabul edilmiştir. Görselliği ve muhteşemliği ile tarih boyunca ihtişamla bakılmıştır.

Tarih boyunca eski bir mimari anlayışı görülmüştür. İmparator Justinianos tarafından (527-565) yılları arasında Mimar Tralles’li Anthemios ile Miletos’lu İsidoros’a yaptırıldı. Müzenin yapımında baş mimarın yanında 100 farklı mimar görev aldığı biliniyor.

23 Şubat 532 tarihinde başlayıp, 5 yıl 10 ay gibi bir sürede tamamlandı.

İstanbul’da bulunan tarihi bir müze olup I. Jüstinyen tarafından inşa ettirilmiştir. Türkler tarafından İstanbul fethedilmesi ile camiye dönüştürülerek kullanılmıştır. 1935 yılından itibaern müze olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

Ayasofya’daki Sofya cümlesi Yunancada bilgelik denmektedir. Kutsal bilgelik yada ilahi bilgelik anlamını taşıyor. Mimarisi ve tasarımı ile önemli yere sahiptir. Kutsal emanetler içinde barındırılıp sergilenirdi. Günümüzde bir çok değerli eşya Ayasofya müzesinde bulunmaktadır.

Özellikleri
Dünyanın en hızlı inşa edilen katedralidir.
Dünyanın en eski katedralidir.
Yapıldığı dönemden itibaren yüzölçümü bakımından dördüncü sıradadır.
Dünyanın en uzun ibadet yeridir.
Kubbesi dünyanın en büyük dördüncü kutbesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu