Okul

Ayı Yavrusunu Severken Öldürürmüş Anlamı

Ayı yavrusunu severken öldürürmüş atasözünü daha iyi anlamak için örneklendirebiliriz. Ayı tehlikeli canlı ama yavrusuna olan düşkünlüğünden dolayı sevgisinden öldürebilir. Hepimiz çocukları sımsıkı sarılmak onları öpmek ısırmak isteriz. Gösterilen sevgi gösterisi belli bir seviyede olunca sorun olmaz ama aşırıya kaçıldığında canı yanması kaçınılmazdır. Çevremizde çocuğu severken ağlatan kişilere çok şahit olmuşuzdur. Ayı da yavrusunu severken öldürürmüş sözüne değinerek sizleri kompozisyonla aydınlatacağız.

Ayı yavrusunu severken öldürürmüş kompozisyon

Her insan ailesine ve çevresindekilere karşı sevgi gösterisinde bulunur. Sevgimizi gösterirken dahi onlara zarar vereceğimizi düşünmeyiz. Sevgimizi öyle gösteririz ki ister istemez karşıdakinin canının yanmasına, üzülmesine neden oluruz. En çokta etkilenen özellikle bebekler olacaktır.

Hayatta her şeyin fazlası zarar olduğu gibi sevginin de fazlası zarardır. Sevmek için öperiz, ısırırız ya da sarılırız ama bunlar canını acıtabilir. Mesela ayılar yavrularına düşkün canlılardır. Severken aşırıya kaçarak ister istemez yavrularının ölümlerine neden olurlar. Yavrularına gerektiğinden fazla sevdiklerinden dolayı öldürmüş olurlar.

Sevgimizi daima sınırlandırmalıyız. Aşırıya kaçmak zarar vermektedir. Sevgi gösterileri insanlara zarar vererek iki defa düşünmemiz gereklidir. Çok sevgi insanlara zarar vereceğinden atalarımız tarafından “ayı yavrusunu severken öldürürmüş” atasözü söylenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu