Okul

Aynanın Kırılması Şanssızlık Getirir mi?

Evde ayna kırılması çeşitli şeylere yorumlanmış halk arasında batıl inanç olarak yayılmıştır. Aynanın kırılması gün, hafta, ay, yıl olarak uğursuzluk getireceğine inanılır.

İnsanlar aynanın keşfinden önce kendilerini su ve göllerin kenarlarına giderek yansımaları ile görebiliyorlardı. Görüntülerinin suyun dalgalanması sonucunda bozulmasının uğursuzluk getireceğine inanıyorlardı. Aynanın bulunması kısa zamanda yaygınlaşarak Mısır’dan Roma’ya kadar ulaşmıştır. Aynada yansıyan görüntünün ruhun görüntüsü olduğunu düşünmüşlerdir. Yüzyıllar öncesinden Roma’lılar tarafından uğursuzluk getireceği kırılan aynanın 7 yıl boyunca etkisi olduğu düşünülmüştür.

Aynanın kırılmasının şanssızlık getireceğine inanılırdı ama insanoğlu böyle durumlarda kırılan parçaları toplayarka toprağa gömmesi sonucunda şanssızlığı yenebileceğini düşünmüştür. Ayna kırılmasına yönelik parçaların toplanarak toprağa gömülmesi gerektiğini göstermiştir.

Batıl inançlar hayatımızın her kesminde karşımıza çıkabilir. Bunların yenilebilmesi için inançlarımızı güçlendirerek karşı gelmemiz gerekir. Dinen batıl inançarın yeri olmamasına dikkat edilmelidir. Hayatımızı etkileyen çeşitli inançlar ortaya çıkar. Bunlar kimileri tarafından inanılarak endişe duyulacak hallere gelebilir. Müslüman birinin batıl inançlara inanmaması gerektiği gibi hurafe olarak görebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu