Okul

Ayrı Coğrafyalarda Yaşayan İnsanların Farklı Düşüncelere Sahip Olmalarının Sebepleri Nelerdir

İnsanların yaşadıkları coğrafya ile aralarında bağ vardır. Yaşadıkları coğrafyanın özellikleri insanların yaşam biçimlerini etkiler. Coğrafi olarak özellikler insanın kaderini belirler. Hissettikleri ve yaşadıkları coğrafya ile doğrudan etkilidir. Farklı coğrafi bölgelerde yaşayan insanların farklı düşüncelere sahip oldukları görülür. Ülkenin doğusu ve batısında yaşayan insanlar ortak konu hakkında farklı görüşler sunar. Yaşadığımız coğrafyanın birçok etkisini günlük yaşantımızda görebiliriz. Kişilerin davranışları dahi coğrafi etkilere göre değişkenlik gösterir. Karadeniz bölgesinde yaşayan insan daha kıpır kıpır iken Ege bölgesinde yaşayan insanlar daha ağır hareket ederler.

İklim, yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü, toprak yapısı insanların yaşamlarını etkilemektedir. İnsan doğrudan doğa ile iç içe yaşar. Havanın ve çevrenin etkileri insanların düşüncelerini etkiler. Sıcak bir iklimde yaşam sürdüren insan işlerini aksatmaya yakınken, soğuk bir iklimde hayat sürdüren biri işlerini bir an önce bitirmek ister. Görüş farklılıkları da iklimlere bağlı olarak görülür.

Ülkenin doğusunda ve batısında yaşayan iki insanı bir araya getirdiğimizde ikisine sorulacak aynı sorulara farklı cevaplar verebilirler. Yaşadıkları coğrafyanın özellikleri insanların yaşamlarına ve düşüncelerine etki eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu