Okul

Basıncın Günlük Yaşam ve Teknolojideki Uygulamaları

Basınç insanlar tarafından keşfedilerek önemli alanlarda kullanılmaya yarayan fizik değeridir. Basınç sayesinde insan gücünün çok daha üstünde enerjiye sahip olunarak hareket edilebilir. Basınç kavramlarının kullanımı insan hayatında öneme sahip olduğu gibi önemli değerlere de sahiptir. Günlük hayatında geniş bir alanda kullanılan basınçtan oldukça fazla şekilde yararlanırız.

Enjektör: Sıvının basınçla itilmesidir.
Piston: Bir noktadan basınç ölçülerek diğer taraftaki yaya yaptığı basınçla az veya çok sıkışmasıdır. Basınç boyuna göre ölçülerek hidroliklerde basıncın görüntülenmesinde önem taşımaktadır.
Otomobil lastiklerinde olan basınç sayesinde devamlı şekilde hareket eder.
Deodorant, köpükleri, yangın söndürme tüpleri, bisiklet pompaları, mutfak tüpleri, otomobillerdeki hava yastıkları birer basıncın hareketliliğidir. Basınç sonucunda bunlar harekete geçerek çıkış yolu ararlar. Özel olarak gazların bir araya gelmesi sonucunda basınç oluşmaktadır.

Basıncın kullanım alanı oldukça geniş olarak insanlara sunulur. Arabanın lastiği patladığı takdirde şişirilmesinde kaldıraçlar basınç sayesinde arabayı kaldırıp hareket eder. Yüksek basınçlar kontrollü şekilde hareketlilik gösterir. Üzerinde olan ağır yükleri bu sayede kaldırmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu