Okul

Basit Yaralanmalarda İlk Yardım Nasıl Yapılır

Hayatımız dolu geçmesine rağmen günlük hayatımızda ufak şeylerden dahi olsa yaralanmalar meydana gelebilir. Yemek hazırlarken elimizi dahi kesebiliriz maç oynarken yere düşerek dizimizi kanatabiliriz bu durumlarda basit ilk yardım uygulanması gerekmektedir. Biraz bilgiye sahip olarak küçük yaralanmalarda kendiniz müdahale edebilecek tecrübeye sahip olabilirsiniz.

Basit Yaralanmalarda (İlk Yardım) Yapılacaklar

Yaralanma olduğu zaman müdahale etmeden önce mutlaka ellerimizi temizlememiz gerekmektedir. Yaranın etrafında bulunan pislik veya yabancı maddeleri temizlememiz gerekiyor. Büyük parçalar var ise hastaneye götürülmeli herhangi bir müdahale edilmemesi gerekmektedir.

Yaranın üstü suyla temizlendikten sonra sargı bezi ile birlikte sarılması gerekir. Sardığımız yerin çevresi suyla temizlenerek mikropların yaraya ulaşmaması sağlanmalıdır. Hızla kanama varsa yaranın üstüne tampon olarak baskı yapılması gerekmektedir. Kan kaybı oluyorsa en kısa sürede acile götürülüp doktorlar tarafından bakılması gerekmektedir. Ellerimizin ve yaranın temizliğine dikkat edilmesi gerekli aksi takdirde mikrop kapabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu