Okul

Beden Temizliğine Önem Vermenin Yararları

Sağlığımız için beden temizliğimiz önemlidir. Temiz olmak beraberinde sağlık, huzur, refah ve özgüveni getirir. Mikroplardan uzaklaştığımız gibi bedenimiz sağlıklı kalabilir. Toplum içine çıktığımızda insanlardan kaçınmayarak aralarına katılabiliriz. Kirli ve kokan bir insan toplumdan dışlanır ve hoş gözle bakılmayacağı bir gerçektir. Vücut temizliğimiz kendimiz için olduğu kadar yanımızdakiler içinde önemlidir. Bedenimiz sağlıklı olmuş olacaktır.

İslam dini temizliğe önem vermektedir. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) inen ilk ayet temizliğe dairdir. “Elbiseni tertemiz tut.” olarak indirilen ilk ayet temizlikten bahsetmektedir. Bir çok konuda da temizlik ön planda olduğunu gözle görebiliriz. Temizlik imamdan gelir sözü Müslümanların ibadet etmesi için temiz olması gerektiğini göstermesidir.

Temizlik toplum için önemli değerlere sahiptir. Dinimizde yeri olduğu gibi İslam dini için büyük önem taşır. Temizlik imamdan gelir sözü su ve sabunla temizlenmektir. İbadet etmeden önce mümin kişiler beden temizliğini yaparak Allah’ın huzuruna öyle çıkarlar. Kendi sağlıklarını korudukları gibi temiz kalmanın önemini de fark etmiş olmaktayız. Kendimiz için olmasa dahi çocuklarımız ve yakınlarımız için temiz olmamız gerekir. Sağlıklı yaşam için gerekli olan ihtiyaçlarımızı bu sayede karşılayarak saygı kazanabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu