Okul

Bela İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Bela insanların hayatına geldiği zaman başlarına olumsuzluklar azalmaz. Bela hayatında insanların karşılaşmak isteyecekleri son şeylerdir. Bela hakkında söylenmiş eskiden günümüze kadar gelen atasözleri ve anlamları.

Arayan Mevla’sını da bulur, belasını da: İyi niyetle insan bir şeyler aradığı zaman iyilik bulur, kötülük sorun arayan kişin ise sonucunda bulacağı kötülüktür. Niyetine göre insan bir şeyleri deşmeye başladığı zaman karşısına çıkacağı bellidir. İyi niyetli olan insanlar iyi niyetiyle yaklaşarak sorunları çözüme ulaştırır, kötü niyetli olanda başına bela alır.

Bülbülün çektiği dili belası: İnsanlar diline hakim olmalıdır, yerli yersiz konuşarak başına geleceğini bilmelidir. Söylenen sözlerin ucunun nereye gideceğini bilmeden hareket eden insanın başına bela gibi bin bir türlü olay meydana gelir.

Deli ile çıkma yola, başına getirir bela: Aklı başında olmayan, ne yaptığını bilmeyen birisi ile çıkacağınız yolda başınıza gelmedik olay kalmaz. Aklı başına kendisi bilen insan yol gösterir, yardımcı olarak her konunun çözülmesini sağlar. Hiç olup olmadık yere kişinin dengesiz hareketleri yüzünden başımıza iş alabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu