Okul

Ben Sporcunun Zeki Çevik ve Ahlaklısını Severim Sözünün Anlamı

Atatürk, sözünde sporcunun zeki ve çevik olmasının yanı sıra ahlaklı toplumsal olarak değerleri taşıyacak kişi olması gerektiğini yorumluyor. Beden ve vücut sağlığı olabilir ancak örnek birisi, çevresindeki insanlara karşı davranışlarının önemini anlatmaktadır. Güzel ahlaka sahip olmak her şeyden önce gelmektedir.

Atatürk’ün güzel ahlaklı sporcu istemesinin altında “bir kişi başarılı olabilir ancak ahlaki olarak değerlerini kaybettiğinde her şeyini kaybeder” anlamı yatmakta. Toplumsal olarak sevilen saygı duyulan biri herkes tarafından desteklenir. Sporcu olmak zeki olmak kişiyi yanlış yola sürüklememeli. Aksine değerlerine sahip çıkarak yola çıkmalıdır.

Sporcuların katıldığı bir çok yarışmalar olmakta. Başarıdan başarıya koşan sporcular halkın vicdanını da rahat ettirmeleri gerekir. Ahlaki olarak değerlerini kaybetmesi sonucunda sporculuk unvanını üzerinde taşıyamazlar. Sporcu başarısı kadar toplumdaki davranışlarıyla da örnek olmalıdır. Yaptığı güzel işlerden söz ettirerek başarıya ulaşması gerekir. Her hareketi davranışı topluma yakışır şekilde olmalıdır. Kötü imaja sahip olan biri spor alanında ülkeyi temsil etmesi hoş karşılanmaz. Disiplinli düzgün hayat sürdüren kişiler spor hayatında başarıyı yakalarlar.

atatürk
atatürk

8 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu