Okul

Beşeri ve Ekonomik Haritalar Nedir

Haritalar çoğunlukla yeryüzü şekillerini göstermek için kullanılsa da toplumsal ve ekonomik durumlarda haritalarla yansıtılabilir. Bu haritalar genel bir bakış açısına sahip olabilmek için oldukça faydalıdır. Ayrıca, çeşitli bilim dallarında da haritalardan yararlanılmakta olup, kişilerin haritaları okuyabiliyor olmasının faydası yaşam içerisinde görülmektedir.

Beşerî Haritalar
Beşer insan demektir. Beşeri haritalar insanlarla ilgili birçok bilgiyi içinde barındırabilirler. Nüfusun miktarını, değişimini, dağılımını ve dağılımını gösterir. Bunun yanında insanların milliyetlerini, dinlerini, dillerini ve kültürlerine ait olan özelliklerine göre dağılımlarını görme imkânı sağlar. Fiziki haritalar kadar bilgi verici olan beşeri haritalar geçmişten geleceğe insan faaliyetlerini görme imkânı verir.

Ekonomik Haritalar
Ekonomik haritalar; bir yerde meydana gelen ekonomik faaliyetlerin haritaya aktarılmasıyla oluşurlar. Ekonominin her türlü girdisi ve çıktısını haritaya yansıtmak mümkündür. Tarım arazileri, hayvancılıkla uğraşılan yerler, maden kaynakları ve sanayi kuruluşlarının ülke veya dünya üzerindeki dağılımı ekonomik haritalarda yer alır. Ekonomi faaliyetleri de bu haritalar yardımıyla takip edilebilir. Ekonomik haritalar kapsamında sanayi coğrafyası, tarım coğrafyası, ulaşım coğrafyası, ticaret coğrafyası, enerji coğrafyası ve turizm coğrafyası üzerine görüş elde edilir ve yorumlar yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu