Sorular Cevaplar

Besinlerin İçinde Karbonhidrat Olduğunu Nasıl Anlarız

Günlük yürümek, koşmak, düşünmek gibi çeşitli ihtiyaçlarımızı gerçekleştirmek için enerjiye ihtiyaç duyarız. Karbonhidratlar vücudumuz için birinci sınıf enerji olmaktadır. Vücudumuzun düzenli olarak karbonhidrat ihtiyacını karşılaması sağlıklı ve enerjik yaşamı sağlar. Karbonhidratlı yiyecekleri bilmiyorsak hangi yiyeceklerde karbonhidrat olduğunu anlamamızın tek yolu vardır.

Besinin üzerine tentürdiyot veya lügol damlatılması sonucunda rengi mavimsi ton alıyorsa karbonhidrat olduğunu anlamamız mümkündür.

Tentürdiyot ve lügolümüz yoksa bunları karbonhidrat içeren besinlerin listesini incelemeliyiz. Bal, muz, üzüm, şeker pancarı, şekerli yiyecekler, buğday, mercimek, pirinç, patates, yulaf gibi besinlerde bol miktarda karbonhidrat bulunmaktadır.

Sağlığımız için günlük tüketilmesi gerekenlerdendir. Enerjimizi sağlarsak dinç ve daha akıllı olmamız mümkündür. Kendimizi dinç hissetmemiz işlerimizi kolaylıkla yapmamıza olanak sağlar. Düşünürsek dahi vücudumuz belli bir enerji harcadığından kaynağ karbonhidratlar olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu