Okul

Beslenme ve Sindirim Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır

Vücudumuz gerekli enerjiyi karşılamak için beslenme ihtiyaç duyarız. Yediğimiz yiyecekler içtiğimiz sular midemize ulaşarak sindirim sisteminin çalışmasını sağlar. İlk önce sindirim mide de başlayarak yiyecekler ayrıştırılarak küçük tanecikler haline gelirler. İnce bağırsaktan geçerek mineral, su emilimi gerçekleşerek vücudumuz için gerekli olanlar alınır. Son olarak kalın bağırsakta sindirim gerçekleşerek emilim işlemi tamamlanarak atıklar vücudumuzdan atılır.

Sindirim sistemi görevini yerine getiremezse eğer beslenmemiz vücudumuza zarar verir. Sağlıklı olarak besleniyor olabiliriz ama sindirim sistemimiz sağlıklı çalışmazsa eğer yediklerimizin vücudumuza faydası olmaz. Gerekli durumlarda sindirim sisteminin kontrolü için doktora gitmemiz gerekmektedir. Bağırsaklarımızda kurt olması sağlıklı olarak yaşamımızı olumsuz etkiler. Düzenli yaşamımızın kaynağı beslenme ve sindirim sistemimizin doğru şekilde çalışmasından geçmektedir. Sindirim sistemi çalışmazsa eğer beslenmenin faydası olmayacaktır.

Beslenmek günlük ihtiyacımızı karşılar, sindirim zararlı olan besinleri ayrıştırarak onları bir yerde toplar ve dışarı atar. Sindirim sistemi en kritik görevi üstlenerek çalışmalarını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu