Okul

Beslenmenin Canlılar İçin Önemi Nedir

Canlılar gelişme büyüme sağlayarak yaşamsal faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için beslenme ihtiyacı duyarlar. Her canlı ortak özelliği beslenmesidir. Ancak her canlı aynı şekilde beslenmez. İnsanlar, hayvanlar yiyecek yiyerek beslenirken bitkiler ise toprak, su, güneş gibi etkenlerden yararlanarak besin ihtiyacını karşılar.

Bir çok canlı yaşamak için beslenme çabasında. İçgüdüsel olarak neslinin devamını sağlamak ve hayatta kalmak için beslenme çabasına girer. Avlanmak, yetiştirmek gibi çeşitli şekillerde olur. Enerji ihtiyacını karşılayarak güçlenmek için beslenme ihtiyacı git gide artar. Çeşitli şekillerde beslenen insanlarda olur ancak ihtiyaçlarınca beslenirler.

İnsanlar beslenme ihtiyaçları için tarımcılık hayvancılık yaparak besi elde eder. Bunları çeşitli şekilde işleyerek farklı lezzetler haline getirebilir. Beslenmek için insanlar çalışır kazanır ve elde ettikleri doğrultusunda ihtiyaçlarını karşılarlar.

Hayvanlar için çok daha farklıdır. Vahşi doğanın parçası olarak avlanma içgüdüleri doğrultusunda kendi ihtiyaçlarını karşılar. Et obur ve ot obur olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Bitkiler doğada toprak, su, güneş gibi etmenlerden yararlanarak kendi besinlerini üretirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu