Sorular Cevaplar

Bilgisayar Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Ev ortamında bilgisayar başında çalışan kişiler özellikle bazı hususlara dikkat etmeli. Hiç farkına varmadıkları rahatsızlıklara davetiye çıkartıyorlar. Bilgisayar doğru şekilde kullanılması gereklidir. Kullanılmadığı takdirde hiç beklemediğimiz durumlar ile karşı karşıya kalabiliriz. Güvenliğiniz kişisel bilgileriniz hatta sağlığınızı dahi etki yaratabilir.

Virüslere karşı önlemler almalısınız bu sayede virüs programı sahibi olmalısınız. Sahip olduğunuz programı devamlı olarak güncel tutunuz yeni çıkan virüsler maalesef gizlenebiliyor.

Kullandığınız programlar için şifreler oluşturun, başkaları sizin programınızı kullanarak zarar vermesinin önüne geçebilirsiniz.

Bilgisayarınızda haftalık olarak virüs tarama işlemi yapınız bulaşan virüsleri bularak kişisel bilgilerinizi 3. kişilerin eline geçmesini önleyebilirsiniz.

Güvenmediğiniz resimlere, linklere tıklamayın gizliden bilgisayarınıza indireceği programlar sizi tehdit edecektir.

Gözünüzün bakış açısı 20-30 derece yukardan olarak bakmalısınız mesafeniz 50-60cm uzaklıkta olmalı.

Sandalyenizin yüksekliği önemlidir dik bir şekilde durmalısınız. Oturma pozisyonunuz bel fıtığı, boyun fıtığı gibi hastalıklara sebep olabilir.

Sırt boyun ve belinizi dik tutunuz. Kambur olmamak için düz oturmanız gerekmektedir. Oluşabilecek meslek hastalıklarından korunmak için dik pozisyonda durmanız gerekmektedir.

Ayak bileklerinizi tam olarak yere basacak şekilde tutmanız gereklidir. Düz pozisyonda oturarak olası eklem sorunlarının önüne geçersiniz.

Bilgisayar başında devamlı durmak zorunda kalacaksınız ara sıra ayağa kalkarak kan dolaşımını düzenleyebilirsiniz. Ellerinizi hareket ettirerek hareket sisteminizi destekleyebilirsiniz.

Devamlı olarak bilgisayara bakmayın mümkün olduğunca gözlerinizi kırpın. Bol miktarda su içmeniz kan dolaşımını hızlandırarak hasta olmanızı önler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu