Okul

Bilgisayar Olmasaydı Ne Olurdu

Bilgisayar evde, iş yerinde ve sosyal hayatımızın her alanında faydalandığımız teknolojik alettir. Bir çok işimizi elle yapmak yerine bilgisayardan faydalanarak yapmaktayız. Yazı yazmak çok daha kolay hal almıştır. Elimizde yazmak yerine bilgisayarı kullanarak hızlıca işimizi yapmaktayız. Okul ve iş arkadaşlarımızla iletişime geçebiliyor ve bir çok işlemi hızlıca yapabiliyoruz. İnternete erişim sağlayarak ihtiyacımız olan tüm bilgilere kolaylıkla ulaşabiliriz. Haberleri, gazeteleri, dünyada ne olmuş ne bitmiş anında öğrenebiliriz. Bilgisayar iş, eğlence, eğitim hayatımıza en büyük katkıyı sağlar. Bilgisayar bizim için olmazsa olmazımızdır. Güne başlarken son gelişmeleri bilgisayardan takip ederek bilgiye kavuşuruz.

Bilgisayar hayatımızda bu kadar yer edinmişken olmasaydı nasıl bir hayatımız olurdu, şimdi cevabını verelim.

Güne başlarken neler olup bittiğini bilemezdik. Dünyadaki gelişmelerden bihaber kalırdık. İş yerinde işler hiç bu kadar hızlı olmazdı. Otomasyon sistemlerin varlığından söz edilmeyeceğinden sanayileşme bu kadar gelişmemiş olurdu. İnsan gücüne olan ilgi arttırdığından dolayı iş kazaları oranı da artardı. Otomasyon sistemleri kadar güvenli şekilde çalışmazdı. İş gücü maliyetinin artması ekonomik krizlere yol açardı. Sevdiklerimizle sık sık görüşemezdik. Ayrı kaldığımızdan dolayı aramıza mesafeler girerdi. Bilgileri kaydetmek çok daha zorlu hal alırdı. Hesaplama işlemlerimizi elle yapmak zorunda kalacağımızdan daha yoğun hayat temposuna sahip olurduk.

bilgisayar olmasaydi

Bilgisayarın getirdiği olumsuzluklarda vardır. Hayatımız için ne kadar önemli olsa da Endüstri 4 devrimi ile her şey otomasyona bağlanıyor. İnsanların işsiz kalmasına yol açmıştır. İnsan işgücü kullanılırken bugün makineleşme yüzünden milyonlarca insan işsiz kalmıştır. Otomasyon sistemlerin kontrolü bilgisayar ile sağlanmaktadır. Programlama ve yazılım işlemleri bilgisayar üzerinden yapılmaktadır. Her şey bilgisayar kontrolünde gerçekleşir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu