Okul

Bilinçli Tüketici İle İlgili Kompozisyon

Bilinçli tüketici toplumda ihtiyaçlarını karşılamak adına yaptığı alışverişlerde doğru kararı verebilen ve bilinçli olmaktır. İnsanların bilinçli bir şekilde alışveriş yapmaları kendisine olduğu gibi bütçesinin dostu olacaktır. Tüketiciler ihtiyaçları dışında çıkarak lüks ve bol harcamalardan uzak durarak kendilerini geliştirebilirler. Çevremizde insanları alışverişe yönelten bir çok etmen vardır. Televizyon reklamları, radyolar, ambalajlar gibi bir çok etmen kontrolü kaybetmemize sebep olabiliyor.

İnsanlar tarih boyunca gördüklerini istemiş ve dilemişlerdir. İnsan beynine etki yaratan alışveriş tanıtımları bilinçli tüketici kimliğinden çıkmalarını sağladığı düşünülmektedir. Göze hoş gelen görseller insanlar için cazip kılıyor. Muhtemelen alışverişlerinizde kendinizi kaybederek alışveriş çılgını olmanız kaçınılmaz oluyor. Sahip olduğunuz bütçe gereğince alışveriş yapma durumunuz oldukça fazla olmaktadır. İhtiyaçlarınızın dışına çıkmak bilinçli tüketiciden ayrılarak kendinizi alışverişe bağlı tutabilirsiniz. Hayatın gerçeği nefsimize hakim olarak alışverişimizi yapıp kontrolü kaybetmemeliyiz.

Bilinçli tüketici alışverişin ne olduğunu ve reklamcılığı iyi bilirler. İhtiyacımız olmadığı alışverişler bize faydadan daha çok zarar getireceği asla unutulmamalıdır. Bütçemize ve gelecek planlarımıza büyük zararlar verebilir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu