Okul

Bitki ve Hayvanların Yeryüzündeki Dağılışını Etkileyen Faktörler

Yeryüzündeki bitki ve hayvanların dağılışını etkileyen bir çok çevresel faktör vardır. Bazı bölgelerde bitki ve hayvan türleri görülürken diğer yerlerde rastlanmaz. Canlıların yaşadığı alanlar yeryüzünde değişik gösterir.

Dünyanın her noktası canlılar için farklı yaşam alanları olarak görülüyor. Kutuplarda soğukluk fazla olmasından dolayı bitki ve hayvan türleri oldukça azdır Ekvator bölümlerinde sıcaklığın fazla olması da bitki çeşitliliğini azaltmaktadır. Sulak alanlar ve yoğun yağmur alanlarda bitki türlerinde fazlalık görülür. Hayvanlarında türlerine göre soğuk alanlarda sıcaklarda yaşayan türleri bulunur. Yapıları bakımından soğuğa karşı dirençli olan canlılar kutuplarda yaşayabilirler, vücutları uyum sağladığından sıcak bölgelerde yaşamaları neredeyse imkansızdır. Sıcak bölge canlıları da aynı şekilde kendisini göstermektedir.

Türlerine göre canlıların dağılımları farklı alanlarda olur. Oldukları yerlerden farklı alanlara yayılmaları için türlerinin göç etmeleri gerekmektedir. Günümüzde kara canlılarının farklı bölgelere gitmeleri zor olmaktadır. Yaşam alanlarını terk edenler ise farklı alanlarda yaşam savaşı ve avlanma tehlikesi altında olmaktadır.

Bitki ve hayvan türlerinin güneş ışığına, sıcaklık, besin, toprak, su, biyolojik çevrelerin özellikleri ile ortaya çıkar. Örneğin aslanlar için yaşam alanları Afrika ve Asya kıtası olur. Avrupa kıtasında yaşamaları için yeterli çevresel imkanlar olmadığından dolayı soyları tükenir. Uygun çevresel koşullar olduğu sürece canlılar yaşamlarını sürdürebilir hale gelirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu