Okul

Biyolojik Olarak Aklın Önemi Nedir

Akıl insanları diğer canlılardan ayıran özelliktir. İnsanlar aklını kullanarak hareket ederler. Besin zincirinin en tepesinde olmalarının nedenlerinden biri aklını kullanmalarıdır. Aklı olan biri sağlıklı düşünerek mantıklı kararlar alır. Kendi kararlarımızı kendimiz veririz. Akıl sahibi insan hür iradeye sahiptir. Kendi geleceğini kendi bilirler. Akıl sağlığı yerinde olan biri aldığı kararların sonuçlarını az çok tahmin edebilir. Aklımızla hareket eder, kararlar alarak devam ederiz.

Aklı yerinde olan insan düşünür. Örneğin matematik problemi çözerken aklını kullanır. Sorunları belirler çözüm yolunu tespit eder ve ardından çözüme ulaşır. Akıl günlük hayatımızın her alanında kullanırız. Yolda karşıdan karşıya geçerken sağımıza solumuza bakmamız aklımızı kullanmaktır. Kaza geçirmemizi önleyerek sağlıklı düşünürüz. Akıl sağlığı insan iş hayatında da başarılara ulaşabilir. Bedenen de sağlıklı biri aklını doğru şekilde kullanır. Sağlıksız biri yaşadığı problemlerden dolayı sağlıklı düşünemeyebilir.

Akıl bizi diğer canlılardan ayıran özellik olduğundan insanoğlu aklını kullanmalıdır. Düşünerek aklını en iyi şekilde kullanabilir. Sağlıklı düşünmesi için aklını kullanması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu