Okul

Biyoteknoloji Nedir? Uygulama Alanları Nelerdir?

Biyoteknoloji, insan yaşamının kalitesini arttırmak üzerine kurulan sistemlere sahiptir. Canlıların yapılarını oluşturan bilgiler üzerine araştırma ve değişiklik yaparak yenilik sunmaktadır. Bilim insanları biyoteknoloji üzerinde uzun zamandır yaptıkları araştırma sonucunda belirli noktalara ulaşılabilmiştir. Genlerle ve DNA ile oynama yapılarak organizmanın başka organizmaların özelliklerinin taşınmasını sağlayan bilim dalıdır. Tarihte ilk olarak 1919 yılında Hırvat mühendis Karl Ereky tarafından ortaya atılması ile araştırmalar başlamıştır.

Geçmişten günümüze biyoteknoloji hızla gelişerek büyümüştür. Yüzyıllardır kullanılan yöntemler zamana gelişmiştir. İnsanlık için ileri metotlarda araştırmalar yapıldı. İlaç ve diğer özel amaçlar gereğince değiştirilen DNA’lar sonucunda elde edilenler toplumsal açıdan fayda sağlamıştır. Hayvanlar kobay olarak kullanılarak üzerlerinde deneyler yapıldı.

Bunlar belirli noktalarda insanların sonuçlara ulaşmasını sağlamıştır. Gen terapisi, hastalığın tedavisi için DNA hücrelerinde başkalaşımlar sağlandı. Uygulama sonucunda kristik firoz, kanser ve AIDS gibi hastalıklarda tedavi gelişmeye başlamıştır. Yapılacak olan değişiklikler çağımızın hastalıkların tedavisinin kapısını aralayabilir olmuştur.

Biyoteknolojinin bir diğer kullanım alanı ise DNA parmak izi tekniği olmuştur. Kişilerin saç, vücut sıvısı, deri örneği, şüpheli kişilerin DNA’ları alınarak karşılaştırma yapılmasına olanak sağlamıştır. Babalık testlerinde dahi yapılan testler sonucunda doğruluğu sağlanır olmuştur. Günümüzde anne karnındaki bebeğin dahi DNA testine alındıkları bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu