Sorular Cevaplar

Bor Madenini Neden İşleyemiyoruz

Güneş sisteminde ve dünyada az miktarda bulunan elementtir. Atom numarası 5 ve sembolü B olarak ifade edilir. Geleceğin en önemli madenlerinden olmaktadır. doğada bulunmaz ve yüksek saflık gerektirerek elde edilmektedir. Erime sıcaklığı 2300°C, kaynama 2500°C de olmaktadır. Doğada bir çok çeşidi bulunur ve diğer elementlerle bileşik olduğundan dolayı kullanımı iyi olmaz. Dünya üzerindeki bor madeninin en büyük rezervi Türkiye, ABD ve Rusya’da olmaktadır. Türkiye %72’lik pay ile dünyadaki en önemli madenlerinden birisi ev sahipliği yapmaktadır.

Bor madenlerine sahip olmamıza rağmen işleme konusunda yetersiz kalıyoruz. Yurtdışına hammadde olarak satılan bor sonraki zamanlarda çok daha maliyetle satın alınmaktadır. Bor elementinin işlenmesi için gerekli olan teknoloji ülkemizde bulunmamaktadır. Gelecek yıllar içinde de sahip olamayacağından dolayı batılı ülkelerin teknolojisine bağlı olarak yaşamaktayız.

Bor madeninin kullanım alanları;
Füze ve uzay mekiklerinde; Yakıt katkı maddesi olarak kullanılması normalden çok daha fazla etki yaratmasını sağlayabilmektedir.
Atık temizleme; Atık suların arıtılmasında cıva, kurşun, gümüş gibi metallerin temizlenmesinde.
Sağlık; Kanser tedavisi başta olmak üzere beyin kanseri gibi hastalıklarda bor madenine ihtiyaç duyulmaktadır.
Otomobil; Hava yastıklarının aniden şişmesini sağlamak amaçlı kullanılmaktadır.
Nükleer santrallerde; Reaktörlerde borla üretilen çelikler sayesinde koruma sağlanmaktadır. Reaktörlerin kapatılmasında bor madeninden yararlanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu