Okul

Çevko Nedir, Amaçları Nelerdir?

ÇEVKO (Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı) olarak ülkemizde 1 Kasım 1992 tarihinden itibaren faaliyetlerine devam eden sivil toplum kuruluşudur. Çevre vakfı olarakta bilinip bir çok alanda hizmet vermektedir. Atıkların ve ambalajların geri kazanımı adına yapılmış olan çalışmalardandır. Ambalaj atığının geri kazanması için bakanlık tarafından yetkilenen kuruluş olmaktadır.

Kar amacı gütmeyen kurum 2007 haziran ayından itibaren yönetmelik doğrultusunda çevre korumalığı gereğince görevini sürdürmektedir. Ekonomik olarak işletmelerin kullandığı ambalaj kaynaklarının ayrı toplanması için yerel yönetimlerin ve lisanslı firmalarla iş birliği sağlamaktadır. Çevko’ya destek veren firmalar gereğince prestij sağlanmaktadır. Çevreye duyarlı olan firmalar oldukça gelişmiştir.

Çevko’nun amaçları;
Cam, metal, plastik, kağıt, karton gibi ürünlerin yeniden değerlendirilmesi için toplanmasıdır.
Atıkların yeniden değerlendirilmesi için sağlıklı, temiz ve teknolojik bir geri dönüşüm sağlamak.
Ambalaj atıklarını geri dönüşümü yapılarak tekrar yenilenmesi sağlamaktır.
Sanayiciler ile yapılan işbirliği sayesinde geri dönüşüme destek bulmak.

Ülkemizdeki atık maddelerin tekrar değerlendirilmesi adına sanayi kuruluşlarının öderliğinde yapılan yere çalışmalarla geri dönüşüme destek vermektir. Geri dönüşüm sayesinde bir çok atık madde tekrar kullanılabilir hale gelerek faydalanılmaktadır. Atık maddeleri geri dönüşümü ekonomik anlamda ülkemize kazanç sağladığı gibi geleceğe yönelik bilinçli bir toplumun gelişmesini destekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu