Okul

Buzdolabı Hayatımızı Nasıl Kolaylaştırır

Buzdolabının icadı hayatımızı kolaylaştıran en önemli icatlardan biri olmuştur. Tarihsel olarak icadı buharın sıkıştırılması sonucunda içinde bulunan gıdaların soğumasını sağlar. Yiyeceklerin uzun süre bozulmadan korur. İcadını Karl Linde adında mucit tarafından 1877 yılında yapılmıştır.

Satın aldığımız yiyeceklerin bozulmaması için uygun ortama ihtiyaçları vardır. Mikroorganizmaların çoğalarak yiyeceklerin bozularak kullanılamaz hale gelmesini önlemek için gereklidir. Buzdolabı sayesinde yiyeceklerimizi haftalarca saklayarak besin değerlerini koruyabiliriz. İçeceklerimizi soğuk içmek için dolaba koymamız yeterli olur. Yaz sıcağından bunaldığımızda soğuk içecek bulmamıza yardımcı olur. Yiyecek ve içeceklerimizi koruyarak israfın önüne geçtiği gibi bütçemize destek sağlar.

Ekonomiye de önemli katkıları vardır. Büyük balık gemileri okyanuslara açıldığı zaman balıkları tuttuktan sonra bozulmasın diye buzdolaplarının içinde depolarlar. Uzun süreli balık tutulmasında yiyeceklerle korunabilir. Her alanda buzdolaplarından yararlanıldığını görebiliriz. Tıp alanında organ nakli sırasında organların canlı kalabilmesi için soğuk alanda muhafaza edilmesi gerekir.

Bugün buzdolabı olmasaydı eğer yaşantımız çok daha zor olurdu. Yiyecek ihtiyacımız iki üç kat daha fazla artarak dünya genelinde kıtlık yaşanırdı. İnsanlık için yapılan önemli buluşlardan biridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu