Okul

Cahillik İle İlgili Kompozisyon

Cahil insanın ne yapacağını kestiremezsiniz. Bilgi sahibi olmadığı gibi yaptıklarının sonuçlarını asla düşünmez. Eğitim görmeyen birisi düşünme yeteneğini zamanla kaybederek doğruyu ve yanlışı ayırması çok daha zordur. Genelde insanlar bilgisiz, kültürsüz, görgüsüz olduğundan dolayı çevresindekilerle anlaşmaları çok zor olur. Cahil ve eğitimli insan arasında bir çok fark vardır. Birbirlerine benzemedikleri gibi dünyaya bakış açıları da farklı olur.

Dinimizde dahi kültürlü, eğitimli ve bilimle uğraşan insanların sevap yaptıklarına eş değer olduğu söylenmiştir. Cahil olmak hayatımızı olumsuz şekilde etkiler. Kuran’da yer aldığı gibi hayatını insanlara iyilik yapmaya adamamız gerekir. Eğitim bize insanlara yardımcı olabileceğimiz konuları gösterir. Toplum içinde cahil olan kişiler saygı görmediği gibi belirli statülere ulaşmaları çok daha zordur.

Cahil insan hoş karşılanmaz. Önemli mevkilerde yer almadığından dolayı toplumda değer gösterilmezler. Cahil bir insanın yaşamı çok daha zor olur. İş bulamadıkları gibi gelecekleri olmayan insanlardan her hareket beklenir. Kaybedecekleri olmamasıyla yaptıklarının karşılığını düşünmeden insanlara zarar verebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu