Okul

Çanakkale Şehitlerini Anma Günü İle İlgili Yazı

Çanakkale Savaşında bir kahramanlık destanı yazıldı. Türk askerlerinin gerektiğinde göğüslerini siper ederek sıkılan her merminin karşısında durdular. Hücuma geçmeden önce Allah, Allah diyerek ölüme doğru hücuma geçtiler. Yer sallanıyordu ölümü dahi korkudan gözleri kara vatan din namus uğruna gittiler. Atatürk’ün liderliğinde şu sözleri onların korkusuz birer Türk ordusunun neferi olduklarını gösterdi “Ben size hücum etmeyi değil, ölmeyi emrediyorum” diyerek gittiler. Zaferler bir ulus olma yolunda en büyük adımlardı düşman askerlerinin topraklarını işgal etmelerine asla izin vermeyeceklerdi.

Çanakkale boğazına doğru ilerleyen İngiltere, Fransa savaş gemileri boğazı top yağmuruna tutmuşlardı. Ateş altında olan boğazda on binlerce kişi hayatını kaybediyordu toplarımız gemilerin mesafelerine kadar atış yapamıyordu bir tanesi yaklaşırken o destanın gerçekleşti.

Nusret adındaki mayın gemimiz boğaza döşediği mayınlara çarpan İngiliz ve Savaş gemileri batmıştır. Türk topçuların atış menzillerine giren gemiler yoğun ateş altına girdiler. Türk askerinin zaferi ve azmi sonucunda zafer edilmiştir.

İtiraf devletleri rahat durur mu Türk askerinin üzerine hareket edecekler Anadolu’yu medeniyetlere ev sahipliği yapan topraklarımızı bırakmak istemediler tekrar toparlanan Avustralya, Yeni Zelanda, Hindistan, Kanada sömürge ülkelerinden getirilen binlerce askere karşı Türk ordusu yılmadı hepsini bozguna uğratmıştır.

Atatürk’ün komutasındaki olan Türk ordusu bir destan yazmıştır. Çanakkale de yazılan “beni asla esir edemezsiniz, hür oldum hür kalacağım” diye dünyaya sesini duyurmuştur.

Atatürk savaş ile ilgili şöyle der;
“Bu memlekette kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız, huzur içinde uyuyu¬nuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar, göz yaşlarınızı siliniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur İçindedirler. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra. Artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu